Sunderland mod Leeds
Stilling i Premier League
| Sunderland | Leeds | |
|---|---|---|
| 14. | Placering | 5. |
| 4 | Point | 9 |
| 5 | Kampe spillet | 5 |
| 1-1-3 | S-U-T | 2-3-0 |
| 0:0 | Mål (for:imod) | 0:0 |
| +0 | Målforskel | +0 |
Seneste 5 kampe
T S U T T
S U U S U
Sunderland mod Leeds – Kampforudsigelse 25. oktober 2026
Sunderland tager imod Leeds den 25. oktober 2026 kl. 17:30 dansk tid i Premier League 2026/27. Kampen spilles på Stadium of Light i Sunderland. Det er endnu et vigtigt opgør i den engelske topliga, hvor hvert point tæller i den tætte konkurrence.
Sunderland ligger aktuelt nummer 14 i tabellen med 4 point efter 5 kampe (1 sejre, 1 uafgjorte, 3 nederlag). Leeds indtager 5. pladsen med 9 point efter 5 kampe (2 sejre, 3 uafgjorte, 0 nederlag). Leeds har den bedste placering af de to hold i denne sæson.
I de seneste fem kampe har Sunderland opnået 1 sejr, 1 uafgjort og 3 nederlag, mens Leeds står med 2 sejre, 3 uafgjorte og 0 nederlag. Leeds har den bedste form trods udebaneudfordringen.
Sidste gang de to hold mødtes (2025/26) endte det 1–1 mellem Sunderland og Leeds United. Det bliver interessant at se, om opgøret får et andet udfald denne gang.
I Danmark kan Premier League-kampe ses på TV 2 Sport og TV 2 Play. Tjek vores TV-guide for at se, om kampen vises live.
Kampfakta
Hvornår spiller Sunderland mod Leeds?
Sunderland mod Leeds spilles 25. oktober 2026 kl. 17:30 dansk tid.
Hvad er resultatet af Sunderland mod Leeds?
Kampen er endnu ikke spillet. Sunderland tager imod Leeds 25. oktober 2026.
Hvem er favorit i Sunderland mod Leeds?
Ifølge den aktuelle stilling lå Leeds foran som nummer 5 mod 14. plads – 4 point mod 9.
Hvornår mødtes Sunderland og Leeds sidst?
Sidste gang de mødtes (2025/26) vandt ingen af holdene – det endte 1–1.
Se statistik, trup og spillerprofiler for Sunderland og Leeds. Følg den aktuelle Premier League-stilling, se det fulde kampprogram eller hold dig opdateret med live score og topscorerlisten.

